Patice 2gx13 pro kruhové zářivky do obytných prostor

Možná si to dokážete ještě představit – bzučící tlumivka, blikání o frekvenci 100 kmitů za sekundu, nepříjemné barevné podání světla, takto by se dal charakterizovat osvit zářivkami 80. let minulého století. To vše dnes odpadá, navíc existuje na trhu řada tvarově zajímavých řešení, jimiž jsou např. kruhové zářivky s paticí 2gx13.

interirér

Kam se hodí kompaktní a lineární zářivky

Koupelna – optimálně zvolená teplota chromatičnosti zastoupí i denní světlo, což je vhodné zejména u zrcadla.
Kuchyně – příprava pokrmů vyžaduje věrné podání barev (vysoký index podání barev Ra) a především chladnější bílé světlo. Kruhové nebo lineární zářivky jsou pro tyto účely ideální.
Pracovna – pracovní stůl by měl být osvětlen opět chladnějším odstínem přibližně 6000 K a k tomu lze využít buď LED diodových nebo trubicových zářivek, které světlo rozptylují a není pak směrově omezené.
Stmívač – dnešní technologie zářivkového osvětlení lze vybavit stmívačem, což zvyšuje praktické využití této osvětlovací techniky.

osvětlení restaurace

Světelná ergonomie

Světelná ergonomie je vědní obor, který se zabývá vlivem světelného záření na lidský organismus. Lidské tělo bylo původně zvyklé využívat pouze světlo ze slunečního záření a tomu se přizpůsobovaly i jednotlivé cykly metabolických pochodů. Za rozbřesku a při západu slunce je barevné podání odlišné než v poledne, a tím pádem probíhají v těle všechny pochody přirozeně. Souvisí to především s hormonálními změnami a hladinou melatoninu a serotoninu. Melatonin je potřebný pro zdravý spánek a ideální je, jestliže se jeho hladina snižuje nebo zvyšuje postupně – v ideálním případě pouze za přispění slunečních paprsků.
Do hry však vstupuje umělé osvětlení, a to by mělo přizpůsobit svůj vzhled právě těmto pochodům. Měli bychom totiž dbát na to, aby svícení v noci bylo jen časově omezené, a to o teplotách chromatičnosti zhruba 2700 K, tedy v teplém podání barev, které tvorbu melatoninu příliš nenarušují. V ranních hodinách a po západu slunce by měla nastat přechodová fáze barvy světla cca 3500 K–4000 K a pro podporu bdělosti a tvůrčí činnosti pak lze volit chladnější tóny barev od 5000 K do 7000 K, což odpovídá dennímu slunečnímu světlu při lehce zatažené obloze.