Kdybyste se zeptali moudrého člověka, co pro něj představuje největší dar, odpoví vám, že je to právě ona moudrost, životní zkušenost. Takoví lidé žijí zpravidla spokojenějším životem, neboť se častokrát vyhnou zbytečným problémům a snadno si zjistí pravdivé informace. Patří sem i některé zajímavosti v souvislosti s koupáním v umělých nádržích.
Koupací čepice a odbarvené vlasy
Za socialismu byly v některých bazénech povinné koupací čepice. A to z několika důvodů. Za prvé byli plavci dobře vidět a plavčík mohl snadno rozeznat případ nějaké nebezpečné situace, který vyžadoval jeho zásah. Dalším důvodem byla ochrana vlasaté části hlavy. Ta totiž v chlorované vodě velmi trpí. Dnes se s koupacími čepicemi prakticky nesetkáte, a tak by alespoň odbarvené blondýnky měly mít vlasy vyčesané nahoru a stažené do culíku. Proč právě odbarvené blondýnky? Takto ošetřené vlasy totiž po styku s chlórem mají tendenci nabírat zelenou barvu. Pokud přece jen vlasy v bazénu smáčíte, ošetřete je po důkladném osprchování a šamponování kondicionérem, případně hydratačním přípravkem.
Solární plachta
Na Internetu koluje řada mýtů o tomto příslušenství a řada lidí nechápe základní fyzikální principy, které se týkají i solárních plachet . Vztahuje se to například k barvě plachty – pokud je černá, budete se domnívat, že bude nejlépe ohřívat vodu v bazénu. Není tomu tak, právě naopak. Prohřeje se pouze povrchová vrstva a fólie naopak ve vodě funguje jako dokonalý izolant, který nepropustí sluneční paprsky do spodních vrstev nádrže. Plachta by měla být naopak transparentní, aby mohlo slunce prohřívat vodu až na dno. Solární plachta tedy sama o sobě vodu v bazénu neohřívá, ale ohřívá ji slunce svými paprsky.
Výhodou solárních plachet je tedy v zásadě pouze ochrana proti nečistotám a u těch čirých je to dobrá propustnost vůči slunci. A zároveň určitá izolace, kdy se teplá voda tolik neochlazuje z okolního chladného vzduchu. Bublinky na plachtě mají pouze jedinou funkci – aby se plachta nepotopila ke dnu. Rozhodně bublinky neslouží jako lupa, která zesiluje tok slunečního záření, a tím více ohřívá vodu.