Co k tomu budeme potřebovat? Nejdřív si promyslíme, kde bude stát a jak velkou dekoraci si můžeme dovolit vyrobit. Podle toho zvolíme vhodnou misku nebo podobnou nádobu, ve které bude naše dílko stát tak, aby se do ní dala dolévat voda podle potřeby – budeme-li tvořit z živých rostlin. Nejdůležitější součástí bude ale aranžovací hmota. Pokud potřebujeme pouze suché materiály, bude nám stačit aranžovací hmota většinou šedé barvy, která je k tomu určená a nemusí se napouštět vodou.
Aranžovací hmota pro aranžmá z živých rostlin je kus pěny v různých tvarech, která je velmi porézní a dobře nasákavá a díky tomu dokáže zásobit všechny v ní zapíchané stonky vodou tak, aby se na každý přiměřeně dostalo. Když si pořídíme takovou, jakou potřebujeme, můžeme ji ořezat podle tvaru naší nádoby, nebo si samozřejmě můžeme koupit již hotový tvar i s miskou jako kompletní sadu. Nabízí se ve tvaru cihličky, válce, srdce nebo kruhového věnce.
Aranžovací hmotu ponoříme na několik minut do vody a počkáme, až se z ní uvolní veškerý vzduch a na jeho místo nastoupí voda. Kdy se tak stane poznáme podle toho, že hmota klesne pod hladinu. Poté ji vyndáme, nijak nemačkáme, abychom nesnížili její schopnost vést vodu a přemístíme do misky a můžeme začít zapichovat rostliny. Těm seřízneme stonky šikmo do špičky, aby se jednak dobře zapichovaly a také lépe sály vodu.
Rostlin bychom měli mít tolik, aby bezpečně zakryly celou aranžovací hmotu a ta ve výsledku nebyla vůbec vidět. Aranžmá můžeme doplnit různými dekoračními předměty, které si rovnou můžeme při objednávání hmoty přikoupit také. Jedná se o různé provázky, kamínky, glitry, polystyrenové tvary k dalšímu dozdobení, drátky pro lepší vytvarování stonků, různá zapichovátka a ozdoby pro všechny možné příležitosti. Až budeme mít všechno hotovo, květinovou dekoraci umístíme a můžeme se kochat její krásou. Nezapomeneme ji občas zalívat.