Rozhodujete se, jakým způsobem koncipovat podlahu na terase? Když dáte na terase přednost dřevěné podlaze, zjistíte, jak výhodný záměr jste vlastně podpořili. Dřevo totiž vykazuje určité vlastnosti, s nimiž nelze počítat u jiných materiálů, byť čistě přírodního původu. Kupříkladu na dlažbě z keramiky s glazurou na povrchu nebo na kamenných kvádrech to bude příliš studené, a pokud se rádi procházíte bosí, nebude to žádný příjemný relax. Nebude to příjemné ani za slunečného počasí, kdy slunce dokáže kámen rozpálit až tak, že se o něj můžete i popálit.
Velmi důležité je ovšem volit typ dřeviny, aby byla nejen zajímavá vzhledově, příjemná pro bosá chodidla, ale aby zároveň mohla plnit svůj účel desítky let. Máte-li určité pochybnosti o volbě materiálu, nebo nejste dostatečně informovaní, obracejte se s dotazy na odborníky a ti vám doporučí vhodná řešení. Kupříkladu zjistíte, že borovice je sice překrásná svými letokruhy a kresbou i barvou dřeva, ale na podlaze vydrží pouze několik let, odhadem mezi pěti a osmi lety. Exotické dřeviny jsou sice velmi hutné a trvanlivé, budou vám sloužit i déle, než třicet let, ale jsou velmi drahé. Zlatým středem je sibiřský modřín, jehož životnost se odhaduje na 25 let, a je cenově výrazně přístupnější, než exotické dřevo.
Rektifikační terče a distanční podložky slouží k tomu, aby se prkna přímo nedotýkala podloží, kde by mohlo docházet k usazování vody a vlhkosti a hnití dřeva. Je to zdánlivá drobnost, ale velmi důležitá. Dále se povrch prken opatřuje vhodným nátěrem, odolným vůči povětrnostním vlivům a zároveň bezpečným pro chůzi. Prkna se mohou opatřit drážkováním, aby z nich rychleji odtékala voda a nebyla plocha terasy příliš kluzká. Prkna se také přibíjí nerezovými hřeby, což je další z komponentů pro udržení dlouhé životnosti celé konstrukce.